Aby uniknąć niepotrzebnych kłótni i niemiłych niespodzianek nie można pozwolić sobie na podejście w stylu „jakość to będzie”. Dobry plan pozwoli zorganizować ślub i wesele w najdrobniejszym szczególe. Im wcześniej zaczniesz planować, tym większe szanse na sukces organizacyjny, zaskoczenie gości i bezcenne wspomnienia. Z naszym serwisem zaplanujesz perfekcyjnie ten wyjątkowy dzień. Poniżej przedstawiamy skrócony harmonogram, który poakaże Wam jak wielkim wyzwaniem jest organizacja wesela. Swój harmonogram organizacji ślubu i wesela możesz przygotować korzystając z Kreatora Planu Przygotowań w Menadżerze ślubnym.
Organizacja wesela - 12 miesięcy przed ślubem
Organizacja wesela - krok 1: Spotkanie rodziców i narzeczonych
Dobrze, aby Wasi rodzicie mieli okazję do wcześniejszego spotkania i wzajemnego poznania się. Najlepszy ku temu klimat będzie w rodzinnym domu Pana Młodego bądź Panny Młodej (lub waszym, jeśli takowy posiadacie). Możecie podpowiedzieć rodzicom, aby na spotkanie przygotowali drobne upominki, którymi obdarują się nawzajem (np. kwiaty, wino). Taki gest pomaga przełamać „pierwsze lody” i budzi sympatię drugiej strony. Takie spotkanie jest też pierwszą okazją do rozmowy o organizacji wesela. Można delikatnie wybadać oczekiwania i preferencje obu rodzin, co do charakteru uroczystości ślubnej, panujących w danej rodzinie tradycji i zwyczajów.
Organizacja wesela - krok 2: Planowanie budżetu weselnego
Już na starcie ustalcie jaki budżet chcecie przeznaczyć na organizację ślubu i wesela. Szczerze porozmawiajcie, jakie są wasze możliwości finansowe, oczekiwania co do charakteru imprezy i ilości zaproszonych gości oraz kto za co płaci. Unikniecie w ten sposób niepotrzebnych nieporozumień na dalszym etapie. Już teraz możecie zacząć konstruować wstępną listę gości, których chcecie zaprosić na wasz ślub i wesele. To będzie punkt wyjścia do wyliczenia przybliżonych kosztów waszego wesela. Powinniście też się zastanowić, czym zamierzacie pojechać do ślubu. Jeśli to możliwe w swoim budżecie uwzględnijcie kwotę na tak zwane „nieprzewidziane wydatki” (ok.10% sumy). Wg starego zwyczaju Pan Młody płaci za pierścionek zaręczynowy, obrączki, wiązankę ślubną i alkohol na weselu, ale we współczesnych czasach ten zwyczaj zanika.
Organizacja wesela - krok 3: Rezerwacje terminów ślubnych
Wybierzcie odpowiadającą wam i waszym najbliższym (rodzice, chrzestni, świadkowie) datę ślubu. W pierwszej kolejności zarezerwujcie termin w restauracji i kościele (lub Urzędzie Stanu Cywilnego). Rezerwując termin w restauracji, należy połączyć to z rezerwacja noclegów dla gości. Wybierzcie również najbardziej odpowiadający wam i waszym gościom zespół muzyczny (lub DJ-a). Pamiętajcie, że te najlepsze zespoły mają ustalony terminarz występów już na kilka miesięcy do przodu. Na tym etapie można powoli zacząć rozglądać się również za fotografem i kamerzystą. Zadbajcie o oprawę muzyczną w kościele. Im wcześniej zaczniecie, tym większy wybór partnerów do organizacji waszego ślubu i wesela.
Organizacja wesela - 8 miesięcy przed ślubem
Organizacja wesela - krok 4: Formalności przed ślubem
To dobry moment aby odwiedzić Urzędu Stanu Cywilnego. Na miejscu dowiecie się jakich formalności należy dopełnić w celu zawarcia ślubu konkordatowego, jeśli się na taki zdecydujecie lub ślubu cywilnego.
Zainteresujcie się również terminem kursu przedmałżeńskiego. Konferencje przedmałżeńskie trwają zazwyczaj ok. 10-14 dni. Gdzie i w jakim terminie się odbywają, dowiecie się w swojej parafii. Terminy kursów przedmałżeńskich w waszym mieście umieszczone są bardzo często również w internecie, z podziałem na poszczególne parafie. Gdy termin w waszej parafii nie jest dla was odpowiedni, możecie uczęszczać na kurs przedmałżeński w innej parafii. Nie odkładajcie tego jednak na ostatnią chwilę. Terminy kursów mogą się zmieniać, kursy mogą być też odwołane, dlatego lepiej wcześniej się tym zająć.
Zainteresujcie się również terminem kursu przedmałżeńskiego. Konferencje przedmałżeńskie trwają zazwyczaj ok. 10-14 dni. Gdzie i w jakim terminie się odbywają, dowiecie się w swojej parafii. Terminy kursów przedmałżeńskich w waszym mieście umieszczone są bardzo często również w internecie, z podziałem na poszczególne parafie. Gdy termin w waszej parafii nie jest dla was odpowiedni, możecie uczęszczać na kurs przedmałżeński w innej parafii. Nie odkładajcie tego jednak na ostatnią chwilę. Terminy kursów mogą się zmieniać, kursy mogą być też odwołane, dlatego lepiej wcześniej się tym zająć.
Organizacja wesela - 6 miesięcy przed ślubem
Organizacja wesela - krok 5: Suknia ślubna
To dobry moment, aby rozpocząć konfrontację swoich wyobrażeń o idealnej i niepowtarzalnej sukni ślubnej z rzeczywistością. Kształtowanie swoje wizji możesz rozpocząć od przeglądania projektów dostępnych w kolorowych czasopismach i ,,buszowania” po internecie. W kolejnym kroku umów się z koleżanką (świadkową) lub mamą na pierwsze przymiarki w salonach mody ślubnej. Pamiętaj, że suknie ślubne przeznaczone do wypożyczenia, są rezerwowane z wyprzedzeniem, a na uszycie wymarzonej sukni, też potrzeba dużo czasu. Jeśli wybierzesz już odpowiednią suknię ślubną, dokonaj zakupu lub rezerwacji. Ustal w salonie mody ślubnej czy cena obejmuje ewentualne poprawki, które trzeba będzie wprowadzić przed uroczystością. W przypadku wypożyczenia, należy spisać stosowną umowę, wpłacić zaliczkę i umówić się na kolejną przymiarkę, po wprowadzeniu ewentualnych poprawek. Teraz spokojnie możesz się zacząć rozglądać za dodatkami typu welon, buty, bielizna i biżuteria.
Organizacja wesela - krok 6: Garnitur na ślub
Wybór garnituru Pana Młodego następuje po wyborze koloru sukni ślubnej Panny Młodej. Chodzi o to aby oba stroje tworzyły wspólna kompozycję i uzupełniały sie nawzajem. Wybierając garnitur ślubny, warto udać się do profesjonalnego salonu mody męskiej, gdzie fachowcy doradzą odpowiedni dla twojej sylwetki krój i fason. Do wybranego kroju garnituru dobierasz koszulę, kamizelkę, musznik lub krawat, spinki do mankietów i krawata, pasek, buty i bieliznę.
Organizacja wesela - krok 7: Obrączki ślubne
Wybór obrączek możecie rozpocząć od przeglądania wzorów w internecie i wizyt w salonach jubilerskich. U jubilera macie możliwość poprzymierzania różnych modeli obrączek, aby wybrać te, które najlepiej się prezentują. Jeżeli znajdziecie już ten wymarzony model, ale okaże się on zbyt drogi, warto pomyśleć o wykonaniu obrączek u złotnika, zwłaszcza jeśli dysponujecie własnym złotem. Koszty mogą się znacząco obniżyć. Już teraz możecie pomyśleć o tym, czy chcecie coś wygrawerować na waszych obrączkach ślubnych. Więcej na temat wyboru obrączek przeczytacie w Katalogu Porad Ślubnych wybierając zakładkę Biżuteria Ślubna.
Organizacja wesela - krok 8: Wybór świadków
Zastanówcie sie nad wyborem świadka i świadkowej. Powinniście pomyśleć o tym, czego oczekujecie od wybranej osoby. Czy chcecie aby uczestniczyła w przygotowaniach ślubnych i służyła pomocą i radą, czy tylko aby przybyła w dniu ślubu w wyznaczone miejsce.
Organizacja wesela - krok 9: Rozpoczęcie wizyt u kosmetyczki
5-6 miesięcy wcześniej, to odpowiedni okres aby wybrać się do salonu piękności. Porozmawiaj z kosmetyczką o sposobie pielęgnacji twojej cery i innych zalecanych zabiegach, tak abyś w dniu ślubu wyglądała pięknie i promieniście. Jest to wystarczający czas, aby odpowiedni sposób zadbać o twoją cerę i doprowadzić do porządku ewentualne niedoskonałości. Więcej na ten temat przeczytasz w Katalogu Porad Ślubnych w dziale Program Piękności.
Organizacja wesela - krok 10: Zaproszenia ślubne
Duży wybór zaproszenia możecie znaleźć w internecie, salonach z artykułami ślubnymi oraz sklepach z kartkami okolicznościowymi. Możecie zdecydować się na zakup jednakowych zaproszeń dla wszystkich gości lub wybrać kilka interesujących was modeli (np. zaproszenia z humorem dla młodszych gości a eleganckie dla gości starszych). Dzięki wcześniejszemu zakupowi, będziecie mieć wystarczająco dużo czasu na wypisanie i dostarczenie gościom.
Organizacja wesela - 3 miesiące przed ślubem
Organizacja wesela - krok 11: Pierwszy taniec weselny
Zanim wybierzcie sie na kurs tańca wybierzcie piosenkę na wasz pierwszy taniec. Wówczas wspólnie z prowadzącym ułożycie choreografię dobraną pod ten konkretny utwór. Zarezerwujcie sobie też czas czas, aby podszkolić ogólne umiejętności taneczne. Przy wyborze szkoły tańca warto byście zwrócili uwagę na liczebność grupy tanecznej, im mniejsza, tym więcej wyniesiecie z zajęć. Warto też pomyśleć o skorzystaniu z indywidualnych lekcjach tańca. Taka forma jest zdecydowanie najbardziej efektywna.
Organizacja wesela - krok 12: Dekoracje ślubne i weselne
W dniu ślubu nie może zabraknąć tak ważnego elementu jakim są dekoracje weselne. Musicie podjąć decyzję, czy zrobicie je sami, czy zlecicie to dekoratorce ślubnej. Zakres dekoracji obejmuje wystrój kościoła, sali weselnej oraz samochodu, którym Państwo Młodzi pojadą do ślubu. Jeżeli decydujecie się na samodzielny wystrój sali, kościoła lub auta, możecie wybrać się do salonów z dekoracjami ślubnymi i dokonać odpowiednich zakupów. Jeśli zdecydujecie się skorzystać z usług dekoratorki, umówcie się na spotkanie organizacyjne. Dekoratorka przedstawi wam swoje dotychczasowe realizacje. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić waszą wizję ślubnej dekoracji. więcej na ten temat przeczytasz w Katalogu Porad Ślubnych w dziale Dekoracje Ślubne.
Organizacja wesela - krok 13: Podróż poślubna
Zastanówcie się jak i gdzie chcecie spędzić wasz miesiąc miodowy. Tu sprawa zależy tylko i wyłącznie od waszej fantazji i możliwości finansowych. Wybierzcie miejsce, gdzie będziecie mogli zobaczyć coś ciekawego i niespotykanego na codzień. Musi to być miejsce, gdzie będziecie mogli wypocząć po wielomiesięcznych trudach przygotowań ślubnych.
Organizacja wesela - 2 miesiące przed ślubem
Organizacja wesela - krok 14: Zaproszenia ślubne - wysyłka
Na około 2-3 miesiące przed planowaną uroczystością ślubną, powinniście rozesłać lub rozwieźć osobiście zaproszenia na wasz ślub i wesele. Ważne byście w zaproszeniach podali datę, do której prosicie swoich gości o potwierdzenie swojego przybycia na uroczystość ślubną.
Organizacja wesela - krok 15: Lista gości weselnych
Gdy goście dokonają już potwierdzenia przybycia, możecie ponownie zweryfikować listę gości. Jeśli decydujecie się na imienne winietki zajmijcie się teraz usadzeniem gości przy stole weselnym. Zastanówcie się też, którym gościom należy zarezerwować noclegi.
Organizacja wesela - krok 16: Potwierdzenie zarezerwowanych noclegów, ustalenie kwestii śniadań dla gości
Znając kompletną listę gości, możecie potwierdzić rezerwację miejsc noclegowych (ewentualnie domówić nowe miejsca noclegowe). Warto przy tej okazji ustalić kwestie organizacyjne dotyczące zakwaterowania waszych gości weselnych, czyli rozkład gości na pokoje, śniadanie dla gości którzy przyjadą dzień wcześniej, ewentualne dostawki do łóżek itp.
Organizacja wesela - krok 17: Menu weselne
To najwyższy czas, aby zająć się menu na wasze wesele. Ustalcie dokładnie z restauratorem jakie potrawy (dania gorące, zimne przekąski, sałatki, wędliny) o jakich godzinach i w jakiej kolejności będą podawane. Powinniście też przedyskutować kwestię deserów, ciast, napoi, innych niespodzianek i atrakcji, które planujecie dla gości. Jeżeli teraz dokładnie ustalicie co i kiedy ma być podawane, unikniecie potem niepotrzebnego bałaganu i nerwów.
Organizacja wesela - krok 18: Planowanie usadzenia gości przy stołach
To dobry moment aby zaplanować miejsca dla gości przy stole. Wiecie już kto przyjedzie na wasze wesele, jaka będzie dekoracja sali i rozstawienie stołów. Teraz warto sporządzić dokładny plan usadzenia gości i przygotować imienne wizytówki. Jeśli korzystacie z usług dekoratorki, przekażcie jej informacje na temat rozkładu gości przy stołach. Dzięki temu będzie ona mogła właściwie rozłożyć winietki w dniu waszego ślubu. Zasadniczo, uważamy, że zdecydowanie lepiej jest przygotować plan rozmieszczenia gości. Jeśli pozostawicie gościom dowolność w tej kwestii, może to wywołać niepotrzebne zamieszanie na starcie imprezy.
Organizacja wesela - krok 19: Noc poślubna
Teraz należy pomyśleć również, gdzie zamierzacie spędzić waszą noc poślubną. Jeśli zdecydujecie się zostać razem z gośćmi w hotelu, większość hoteli dysponuje specjalnym pokojem przeznaczonym dla nowożeńców. Jeśli natomiast w waszym mieszkaniu nie nocują goście, może warto pomyśleć o nocy poślubnej we własnej sypialni...
Organizacja wesela - krok 20: Wiązanka ślubna
Czas wybrać się do kwiaciarni i zamówić wiązankę ślubna, kwiat do butonierki Pana Młodego ibukiety dla rodziców. Warto wcześniej poszukać ciekawych propozycji w Internecie czy przejrzeć czasopisma ślubne. Nie musicie decydować się na gotowy wzór zamieszczony na zdjęciu. Możecie stworzyć własną indywidualną kompozycję. Opowiedzcie florystce o tym jakie kwiaty lubicie, jaki kształt wiązanki najbardziej się wam podoba, jak będzie wyglądać suknia ślubna, a wtedy na pewno wspólnie stworzycie wymarzoną wiązankę ślubna. Więcej na ten temat przeczytasz w Katalogu Porad Ślubnych w dziale Dekoracje Ślubne.
Organizacja wesela - krok 21: Próbny makijaż ślubny
Warto już teraz wybrać się do kosmetyczki lub wizażystki, aby zrobić próbny makijaż. Powinnaś przy tym powiedzieć jakie kolory lubisz i w jakich dobrze się czujesz, oraz jak będzie wyglądać suknia ślubna. Przy próbnym makijażu nie bój się powiedzieć, że coś ci się nie podoba lub źle się w tym czujesz. Makijaż to twoja druga skóra i ważne jest, abyś tego dnia czuła się wyjątkowo i dobrze. Dopiero gdy stwierdzisz, że to jest to, możesz zakończyć próby.
Organizacja wesela - krok 22: Próbna fryzura ślubna
Wizytę u fryzjera warto również zaplanować odpowiednio wcześnie, abyś mogła znaleźć odpowiednie uczesanie, zaplanować farbowanie i ścięcie. Gdy już masz wybraną fryzurę, możesz dokupić odpowiednie dodatki, które przyozdobią twoje ślubne uczesanie.
Organizacja wesela - krok 23: Ustalić z zespołem muzycznym repertuar, oczepiny, planowane zabawy i niespodzianki
Na tym etapie przygotowań spotkajcie się z wybranym zespołem muzycznym lub DJ-em. Spokojnie omówić szczegóły imprezy. Poinformujecie zespół o piosence wybranej na pierwszy taniec, ustalacie jak często będzie grał zespół, jakie repertuar lubicie. Porozmawiajcie również o tym, jak będą wyglądały oczepiny i jakie zabawy i niespodzianki planujecie dla waszych gości.
Organizacja wesela - krok 24: Wybieramy tort weselny i ciasta
Kolejną ważną rzeczą jest wybór tortu weselnego i ciast na ślub. Najlepiej zrobicie to wybierając się do cukierni, gdzie możecie skosztować proponowanych wyrobów i zobaczyć je ,,na żywo”. Wybierzcie ilość pięter, z których ma się składać wasz tort weselny. Ustalacie jakiego będzie koloru, jakimi masami i owocami będzie przekładany, jaka dekoracja ma się znaleźć na samej górze. Przy okazji możecie wybrać odpowiedni stelaż, na którym zostanie ułożony tort. W dalszej kolejności wybierzcie rodzaje i ilość ciast weselnych. Znając liczbę zaproszonych gości, fachowy cukiernik, pomoże wam wybrać odpowiednią ilość ciasta, tak aby nikomu nie zabrakło słodkości. Możecie zamówić nieco więcej ciasta, które rozdacie po weselu gościom, dziękując za przybycie.
Organizacja wesela - 14 dni przed ślubem
Organizacja wesela - krok 25: Wieczór kawalerski
Wieczór kawalerski warto zorganizować na 7 do 14 dni przed ślubem. Z reguły organizacją imprezy zajmuje się świadek Pana Młodego. Ustalcie wcześniej listę gości, wybierzcie lokal, a o atrakcje dla przyszłego Pana Młodego niech zatroszczy się świadek i grono zaproszonych przyjaciół.
Organizacja wesela - krok 26: Wieczór panieński
Wieczór Panieński warto zorganizować na 7 do 14 dni przed datą uroczystości ślubnej. Stery dowodzenia z reguły przejmuje świadkowa Panny Młodej. Wspólnie ustalacie listę zaproszonych gości, wybieracie miejsce, gdzie odbędzie się wieczór panieński. Świadkowa zajmuje się listą upominków i atrakcji dla przyszłej Panny Młodej.
Organizacja wesela - krok 27: Przymiarka sukni ślubnej wraz z dodatkami – ostatnie poprawki
Na tydzień przed ślubem Panna Młoda powinna przymierzyć suknię ślubna ze wszystkimi dodatkami, tak aby dokonać ewentualnie jeszcze ostatecznych poprawek przed planowanym odbiorem sukni.
Organizacja wesela - krok 28: Przymiarka garnituru wraz z dodatkami – ostatnie poprawki
Również na około tydzień przed ślubem Pan Młody powinien udać się na ostatnią przymiarkę całego garnituru ślubnego ze wszystkimi dodatkami, tak aby dokonać ewentualnie ostatnich poprawek przed tym uroczystym dniem ślubu.
Organizacja wesela - krok 29: Rozchodzenie butów ślubnych
Powinniście kilka razy pochodzić w domu w nowych butach, aby stopy przyzwyczaiły się do nowego fasonu. Dzięki temu sprawdzicie też, czy buty was nie obcierają. Jeśli butów nie da się rozchodzić domowymi sposobami, można skorzystać z usług szewca, który rozbije wam buty. Panna Młoda powinna również kupić specjalne żelowe wkładki do butów, które ułatwią jej przetańczenie całej nocy.
Organizacja wesela - krok 30: Wprowadzenie ostatecznych poprawek w obrączkach
Jeśli wasze obrączki były robione na zamówienia, udajcie się na ostatnią przymiarkę. Sprawdźcie, czy obrączki nie są za ciasne lub za luźne. Jeśli okaże się, że ich rozmiar wymaga drobnych korekt, jubiler ma wówczas jeszcze trochę czasu, by dokonać poprawek.
Organizacja wesela - krok 31: Zaplanuj pogodę
Życzymy, aby na waszym ślubie świeciło piękne słońce. Jeśli jednak chcecie być pewni, co czeka was tego dnia, pogodę możesz sprawdzić korzystając z Menedżera Ślubnego.
Organizacja wesela - krok 32: Wybierzcie osoby, które będą odbierać kwiaty i prezenty
Warto wcześniej poprosić o pomoc kogoś zaufanego, kto po ceremonii ślubnej będzie odbierać kwiaty i prezenty. Dzięki temu Państwo Młodzi będą mieli cały czas wolne ręce, aby przyjmować kolejne kwiaty i prezenty podczas życzeń.
Organizacja wesela - krok 33: Wybierzcie osobę, która będzie pomagać wam podczas wesela
Dobrze mieć też wyznaczoną jedną osoba, która będzie miała oko na stronę organizacyjną wesela. Taka osoba może zająć się wydaniem alkoholu, poprosi kelnerów o indywidualną zmianę nakryć, jednym słowem dyskretnie będzie czuwać nad całą imprezą. Dzięki temu Państwo Młodzi będą mogli się skupić na uroczystości i przybyłych gościach.
Organizacja wesela - krok 34 - zadania na 1 dzień przed ślubem
To już ostatni dzwonek. Na dzień przed ślubem powinniście już tylko dobrze wypocząć, zrelaksować się, zająć rzeczami niekoniecznie związanymi ze ślubem i wcześnie położyć się spać. Tak abyście następnego dnia obudzili się pełni energii i radości. W końcu to DZIEŃ WASZEGO ŚLUBU!!!
Skorzystaj z Menadżera Ślubnego i zobacz jakie obowiązki czekają Was po weselu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz